środa, 12 sierpnia 2009

Proforma- krótka lekcja historii.

11 lutego 2009 roku grupka młodych, zafascynowanych teatrem, osób przyszła na pierwsze warsztaty teatralne zorganizowane przez stowarzyszenie Civitas Christiana a prowadzone Olgę Paszkowską absolwentkę Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie. Olga była wówczas aktorką Lubuskiego Teatru i postanowiła podzielić się z nami swoją teatralną wiedzą. 
Większość z nas miała już doświadczenie aktorskie, czy to uczestnictwo w szkolnych kółkach teatralnych czy konkursach recytatorskich, ale Olga szybko uświadomiła nam, że teatr to nie tylko odgrywanie scenek. Uczyliśmy się wszystkiego od podstaw, odpowiedniej wymowy, na którą zawsze poświęcaliśmy sporo czasu, ćwiczyliśmy z korkami, bawiliśmy trudnymi słowami i sformułowaniami. Poznaliśmy także sposoby oddychania, które ułatwiają pracę aktorowi, np: oddychanie przeponowe i oddychanie pełne. Dzięki warsztatom zdaliśmy sobie sprawę z zaufania między aktorami podczas spektaklu, z pewnością nie jest łatwo zamknąć oczy i pozwolić prowadzić się drugiemu człowiekowi na oczach publiczności, ale tego typu ćwiczenia uświadomiły nam, jak ważna jest wzajemna współpraca.  

Każde nasze teatralne spotkanie kończyło się zazwyczaj etiudą na wybrany przez instruktorkę temat. Dzieliliśmy się w grupy lub pary i w ciągu 5 minut musieliśmy wymyślić krótką, ale sensowną scenkę. Po każdym takim występie nasza praca była oceniana przez Olgę, a także resztę grupy, każde ich uwagi i wskazówki staraliśmy się wykorzystać w kolejnych etiudach. Naszą ulubioną grą, a także specjałem grupy, jest zabawa w tzw " Ławeczkę" polegającą na tworzeniu improwizowanych scenek, dziejących się między dwiema osobami, na ławce. 
Oficjalnie, jako grupa Proforma wystąpiliśmy 15 Maja 2009 roku w kościele Świętego Ducha na rozstrzygnięciu konkursu poetyckiego, podczas którego zaprezentowaliśmy spektakl " Lekcja Teatru " na podstawie scenariusza Olgi Paszkowskiej. Ten występ, a także pozytywna reakcja publiczności obudziła w nas jeszcze większą pasję! 

Podczas szkolenia naszego warsztatu teatralnego mieliśmy okazję pracować z Piotrem Lizakiem, aktorem Lubuskiego teatru, który udzielił nam kilku ważnych wskazówek dotyczących gry aktorskiej. Poznaliśmy Abelarda Gize ( z kabaretu "Limo" i www.improwizacje.com), który uczył nas trudnej ( chociaż nie można zaprzeczyć, że zabawnej) sztuki improwizacji
W czerwcu tego roku grupa Proforma wraz z Olgą Paszkowską i obecnym instruktorem Mariuszem Laudańskim pojechała na trzydniowe warsztaty teatralne do Bolesławca, które odbyły się w galerii "Concordia". ( więcej na http://www.istotneinformacje.pl/boleslawiec,a3978.php ) 

Obecnie przygotowujemy się do powakacyjnego sezonu teatralnego, a nasze wysiłki z pewnością będzie można podziwiać na żywo, a także na stronie internetowej :) Teatr Proforma 

Instruktorzy: Mariusz Laudański, Olga Paszkowska 
aktorzy: 
Kacper Będkowski
Martyna Blachowska
Izabela Kmieć 
Katarzyna Kozubaj 
Gracjan Majchrzak 
Magdalena Mazur 
Monika Stanek 
Sandra Stempniewska 
Rafał Wacowski 
Agata Zawadzka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz